Patriotyzm – po przeczytaniu książki J.T. Grossa

Patriotyzm, szacunek i umiłowanie ojczyzny, gotowość do poświęcenia się dla niej i narodu, stawianie dobra własnego kraju ponad interesy partykularne bądź osobiste.
Taka jest definicja.

Czy w czasach nam współczesnych te słowa mają znaczenie?

Patriotyzm został zmieniony na obywatelstwo. Różnica między tymi słowami jest zasadnicza ; obywatelstwo możemy zmienić. Każdy jest obywatelem kraju w którym mieszka. Patriotyzmu trzeba się nauczyć. Czytając wiele tekstów, również i w tym portalu, wnioskuje że stawiany jest znak równości pomiędzy słowem patriotyzm i obywatelstwo.

Często patriotyzm wymieniany jest jako synonim tolerancji lub nietolerancji, w tym przypadku, nie da sie tego jednak zrównoważyć, brakuje trzeciego elementu tj. współpracy.

Dziś każde wydarzenie, każde wypowiedziane słowo możemy interpretować na wiele sposobów w zależności co chcemy osiągnąć, co przekazać innym.

Czy książka ‚ Złote Żniwa’ Jana Grossa jest prawdziwa? zapewne tak, opisywane fakty pewnie się zdarzały. To książka o trudnych relacjach polsko-żydowskich podczas II Wojny Światowej.
Pytanie które nikt nie zadał brzmi:
Czy to zdarzyłoby się gdyby nie było wojny?

Zdarzenie które Gross pomija

Podczas okupacji rodzina Ulmów przechowywali w swoim domu ośmioro Żydów z rodzin Szalów i Goldmanów.

Cała rodzina rozstała za to rozstrzelana. Józef i Wiktoria. Zmarłe dzieci to: Stanisława, Barbara, Władysław, Franciszek, Antoni, Maria i nienarodzone.

Przed chałupę wyprowadzono też Józefa i Wiktorię i tam zastrzelono. Wśród krzyków i płaczu żandarmi zastanawiali się, co zrobić z szóstką dzieci. Po krótkiej naradzie Dieken zdecydował, że je także należy rozstrzelać. Trójkę lub czwórkę dzieci własnoręcznie zamordował Kokott. Krzyczał przy tym: patrzcie, jak giną polskie świnie, które przechowują Żydów. Od kul zginęły wszystkie dzieci Ulmów: Stasia, Basia, Władziu, Franuś, Antoś, Marysia i siódme w łonie matki, która właśnie zaczęła je rodzić.” (fragment książki)

Trwa proces beatyfikacyjny. Po raz pierwszy w historii Kościoła cała rodzina wzniesiona będzie do rangi błogosławionych jako polscy męczennicy za heroizm w czasie II wojny światowej. Rodzina, która oddała życie za ratowanie Żydów.

Wydarzenia wolniej zacierają się w pamięci. Nazwiska szybciej zapominamy

Lista zabitych, zamordowanych, rozstrzelanych, powieszonych, bohaterów winna być zawsze obecna i przypominana.

Tak rozumiem dziś patriotyzm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>